• by Paul Slocumb •

A total of 330 students, 225 from the Alpine campus and 105 from the Del Rio, Eagle Pass, and Uvalde campuses were candidates for degrees during 2018 Fall Commencement exercises Dec. 14-15 at Sul Ross State University.  Ceremonies took place Friday at the Pete P. Gallego Center in Alpine and Saturday at Uvalde High School’s John Harrell Auditorium.

During his Friday evening Commencement address, Sul Ross President Dr. Bill Kibler urged the new grads to maintain balance in their postcollegiate lives.

“Each of you are about to begin what some refer to as your ‘real life.’  But don’t ever confuse your life and your work,” he said.  “You cannot be first-rate at work, or life, if work is all you are.  And no man ever said on his deathbed, ‘I wish I had spent more time at the office.’”

To maintain that healthy life and work harmony, Kibler recommended committing to the arduous endeavors of love and good works.

“Get a life in which you are generous.  Realize that life is glorious, and you have no business taking it for granted.  Care so deeply about its goodness that you want to spread it around,” he advised.  “All of us want to do well, but if you don’t work hard to do good, too, then doing well will never be enough.”

Kibler concluded his address with the John Wesley quote he keeps framed in his office.

“Do all the good you can, by all the means you can, in all the ways you can, in all the places you can, at all the times you can, to all the people you can, for as long as you can.”

 

Graduates, their degrees, and hometowns are listed below.  Degree codes are as follows: BA – Bachelor of Arts; BBA – Bachelor of Business Administration;  BFA – Bachelor of Fine Arts; BS – Bachelor of Science; MA – Master of Arts; MAg – Master of Agriculture; MBA – Master of Business Administration; MEd – Master of Education; MS – Master of Science; cum laude, 3.5-3.69 grade point average; magna cum laude, 3.7-3.89; summa cum laude, 3.9-4.0.

 

Brasilia, DF, Brazil: Gabriela Hernandez Mendonca, MBA, Business Administration

Monrovia, Liberia: Abraham Fofana Kamara, MS, Geology

Nigeria: Ademola Adefemi Akanni, MS, Geology

Uzuakoli, Abia State, Nigeria: Victor Chinomso Nnochiri, MS, Geology

 

Long Beach, CA: Amber Leanne Binford, BS, Criminal Justice

San Diego, CA: Tracey Renee Sheldon, BA, General Studies, cum laude

Woodlake, CA: Breeann Hope Sturges, MS, Range & Wildlife Management

Littleton, CO: Katherine J. Sauer, MS, Range & Wildlife Management

Naples, FL: Cathleen Cole Schrim, MEd, Counselor Education

Valdosta, GA: Charles Edward Barrett, MAg, Natural Resource Conservation

Warner Robins, GA: Dontavius Kenyell Smith, MS, Health & Human Performance

Barre, MA: Delane Thomas, BS, Criminal Justice, magna cum laude

Hatch, NM: Rhonda M. Spence, MEd, Educational Diagnostician

Santa Teresa, NM: Mathew A. Castor, Med, Educational Leadership

Tucumcari, NM: Keri L. Choat, MEd, Educational Leadership

Marietta, OK: Devlon Ray Ford, MS, Animal Science

Hanover, PA: Elizabeth A. Oaster, MS, Range & Wildlife Management

 

Abilene: Anne J. Harper, MEd, General Education; Julie Michelle Humecki, Med, General Education; Maria Gonzalez Munoz, MEd, General Education

Ackerly: Caleb Joe Thomasson, BS, Interdisciplinary Studies, cum laude

Alpine: Meagan Renee Borbon, MEd, Counselor Education; Deandra Reyna De La O, BBA, Business Administration; James William Downing, MEd, Counselor Education; David E. Ellis, BA, General Studies, magna cum laude; Spencer Ericsson, BS, Industrial Technology; Sonny Dwayne Galindo, BS, Computer Science; Scott A. Lacina, BS, Natural Resource Management; Luis F. Loya, BS, Kinesiology & Sports Science; Sara Beth Magner, MEd, Counselor Education; Adrian Jaime Maldonado, BS, Mathematics, magna cum laude; Benjamin P. Martinez, BS, Computer Science; Kimberly Nicole Melendez, BS, Interdisciplinary Studies; Kathleen Natera, MBA, Business Administration; Joan Catherine Oesper, MA, History; Jessica Amelia Ramirez, MS, Homeland Security, and MA Public Administration; Luciana A. Rios, BBA, Business Administration, magna cum laude; Sergio Roa, BS, Clinical Kinesiology; Danielle Aguilar Vega, MBA, Business Administration

Amarillo: Lindsey L. Griffin, BS, Geology

Andrews: Darby Comer, BS, Kinesiology & Sports Science; Jose Austin Luna, BS, Physical Education Teacher Certification

Anthony: Vince Richie Apodaca, BBA, Accounting, magna cum laude

Aspermont: Teddye Sue Myers, MEd, General Education

Austin: Allison Faith Hille, BS, Natural Resource Management; Jessica Fields Dunlap, MEd, Educational Diagnostician; Trenton Lester Ragland, MBA, Business Administration

Balmorhea: Anisha Gabrielle Beltran, BA, General Studies

Beeville: Margaret G. Downing, BS, Natural Resource Management, cum laude

Benbrook: Michael Joseph Hanson, MEd, General Education

Big Spring: Cadet Dean Bryant, MEd, Counselor Education

Blanco: Britton Joseph Wagner, BS, Kinesiology & Sports Science

Blanket: Charles Henry Musick, BS, Natural Resource Management

Brackettville: Catherine Marie Kepler, MEd, Reading Specialist

Camp Wood: Bambi Michelle Renfro, MEd, Reading Specialist; Ace Antonio Sanchez, BS, Natural Resource Management

Cedar Park: Tanner Bailey Dickerson, BBA, Business Administration

Cibolo: Darla-Nicole Acosta, BA, Psychology

Comanche: Jennifer Lynn Moncada, MEd, Reading Specialist; Stacy Lee Pierce, MEd, General Education

Corpus Christi: Marcus Blaine Rodriguez, MBA, Business Administration

Cotulla: Nicholas W. Ayers, MS, Criminal Justice, and MA, Public Administration; Anna Kathryn Holmes, BA, Music; Taylor Katharine Price, BS, Geology

Crane: Thomas Matthew King, MEd, Educational Leadership

Crosby: Cassie Dyanne Morrison, MAg, Range & Wildlife Management

Dallas: Kala Brock-Stevens, MBA, Business Administration; Mark Kim, BS, Criminal Justice, magna cum laude

DeBerry: Jarrod Evan Richter, BS, Geology, magna cum laude

Decatur: Michaela Gabrielle Cross, BS, Biology, cum laude

Del Rio: Crystal Ann Cardenas, MEd, Educational Diagnostician; Raul G. Hurtado III, MEd Counselor Education; Daisy M. Jones, MEd, General Education; Beatriz Lerma, MS, Health & Human Performance; Bella L. Martinez, BS, Criminal Justice, cum laude; Michael Isaac Reyes, BS, Clinical Kinesiology; Epifanio Segura III, MS, Health & Human Performance; Karina Anaiz Vela, MEd, Educational Diagnostician; Nicholas Velasquez, BA, General Studies

Dublin: Shawn W. Bradford, MEd, Educational Leadership; Ryan Louise Lewis, MEd, Educational Leadership

Eagle Pass: Sofia Alejandra Arroyo, MEd, Counselor Education; Anthony Garcia II, MS, Criminal Justice; Sylvia Villasenor, MEd, Counselor Education

Eden: Matthew Currie Odom, MEd, Educational Leadership

Edna: Leighton Dane Smith, MAg, Range & Wildlife Management

El Paso: Bonnie Marie Barragan, MS, Homeland Security; Cynthia Borrego-Hogan, MS, Health & Human Performance; Heike M. Brindley, MEd, Educational Leadership; Kenya Kyleem Cager, MEd, Educational Leadership; Jennifer Irene Carzoli, MS, Health & Human Performance; Erica Castaneda, MEd, Educational Leadership; Sarah Nicole Chacon, MEd, Counselor Education       ; Brittany Emily Ann Chamberlin, MS, Criminal Justice; Rudy Diaz, MEd, Educational Leadership; Cristina Duarte, MEd, Counselor Education; Damian N. Espinoza, BS, Criminal Justice; Alexa Jaclyn Gallardo, BS, Animal Science, magna cum laude; Marcos Galindo, MS, Criminal Justice; JP Garcia, MEd, Counselor Education; Maureen J. Garcia, MEd, Counselor Education; Jackie Elissa Gonzalez, BS, Biology; Xavier Carter Greenhoward, BBA, Business Administration; Claudia Herrera-Soto, MEd, Educational Leadership; Wesley Douglas Jordan, BA, General Studies; Karina A. Legarreta, BA, Psychology ; Guillermo Alejandro Loera, BS, Homeland Security; Christina Dolores Luna, MA, History; Andrea Ivonne Maciel, MEd, Educational Diagnostician; Joseph Michael Madrid, MS, Criminal Justice; Jeannette Estrella Moreno, MEd, Counselor Education; Claudia J. Nelson, MEd, Educational Leadership; Stephanie Parada, MS, Homeland Security; Valentin Alejandro Quintero, MEd, Educational Leadership; Jacquelyn M Rosas, MEd, Counselor Education; Victor Salas, MS, Criminal Justice; Rocio Guadalupe Stratton, MS, Criminal Justice, and MA, Public Administration; Joshua Anthony Vasquez, BS, Criminal Justice; Maria Luisa Wong, MEd, Counselor Education

Fabens: Carolina Gandara, MEd, Educational Leadership

Flower Mound: Connor Ryan Goodgion, MBA, Business Administration

Fort Stockton: Clark Oliver Lacy, BS, Computer Science

Fort Worth: Justin Paul Jircik, MS, Animal Science

Friendswood: Ryan M. Dupuis, BA, Political Science

Houston: Crystal Marie Easley, MEd, Counselor Education; Lauren Elizabeth Moreno, MS, Health & Human Performance; Marcos A. Rodriguez, BS, Mathematics

Howe: Michael David Segleski, Jr., MEd, Educational Leadership with Principal Certification

Imperial: Lauren Danielle Skolfield, MEd, Counselor Education

Iraan: Creed Rane Cade, MAg, Range & Wildlife Management

Katy: Lazaro Armando Gonzalez Mederos, BA, Psychology

Killeen: Ashley M. Ousley, BA, Psychology; La’Nasia Monae’ Reed, BS, Criminal Justice

La Vernia: James Wade Patterson, BBA, Business Administration

Lamesa: Olivia R. Enriquez, BS, Geology, summa cum laude

Laredo: Tiffany Buford Vallejo, BS, Biology

Levelland: Mia N. Ochoa, BA, General Studies

Lindale: Casey Lea Willis, MS, Animal Science

Lubbock: Abbegail Alexandrea Alvarez, BA, Communication; Trenton Chance Peacock II, MBA, Business Administration

Magnolia: Ryan A. Gentry, MEd, Educational Leadership; Keith Kennedy, MS, Homeland Security

Marathon: Christopher Paul Herrera, MBA, Business Administration

Marfa: Marissa N. Garcia, BA, History, magna cum laude

Mathis: John L. Downey, MAg, Range & Wildlife Management; Marvin J. Zinsmeyer Jr., MS, Health & Human Performance

McDonald Observatory: Richard Brian Mrozinski, MS, Range & Wildlife Management

Mercedes: Robbie Carlo Garcia, BS, Kinesiology & Sports Science

Midland: Arzel Alvarado, BS, Biology; Dominic Carrillo, BS, Computer Science, cum laude; Andrea N. Delacruz, BS, Interdisciplinary Studies; Michael Angel Gutierrez, BS, Geology; Alexander G. Martinez, BS, Biology; Nancy L. Piette, MEd, Counselor Education; Carrie Elizabeth Willoughby, MEd, Educational Diagnostician

Mission: Arturo Anzaldua, MEd, Reading Specialist

Monahans: Naphtali L. Fletcher, MED, Educational Leadership

Naples: Jared Wade Tucker, MEd, Educational Leadership

Newcastle: Deborah Diane Wilkinson, MEd, General Education

Odessa: Jonathan Campos, BS, Kinesiology & Sports Science; Clayton Paul Garrison, MBA, Business Administration; Amanda Lain Holloway, MEd, Educational Diagnostician; Hannah Marie Luxton, BS, Animal Science; Jennifer Horton Natividad, MEd, Reading Specialist; Bryan K. Pearce, BA, History; Malyssa Anna Reed Cosper, BM, Instructional Music Teacher Certification, magna cum laude; Amanda Dawn Rowan, MEd, Counselor Education; Andrea Valero-Aguilar, MEd, Educational Diagnostician; Keeli Taran Vaughn, BBA, Business Administration

Paint Rock: William Blake Lightfoot, MEd, Educational Diagnostician

Pecos: James B. Barfield, MEd, Educational Leadership; Imelda Chavez, MBA, Business Administration

Presidio: Alexis V. Amancio, BA, Psychology; Fernanda Arroyo, MEd, Counselor Education; Candice S. Avila, BA, Psychology; Carlos I. Guzman, BS, Criminal Justice; Guadalupe Licon, BS, Criminal Justice, cum laude; Jocelyne I. Martinez, BS, Interdisciplinary Studies; Kathia V. Pando, BA, Psychology, cum laude; Dafne Elvira Rodriguez, BBA, Business Administration; Victoria Sanchez, BS, Interdisciplinary Studies

Rio Grande City: Andrew E. Lopez, BS, Kinesiology & Sports Science

Roscoe: Crystal Ann Althof, MEd, General Education

Rule: Breanna L. Marquis, MEd, General Education

San Angelo: Ashley Elizabeth Halfmann, MEd, Reading Specialist

San Antonio: Jacob Andrew Dishron, MBA, Business Administration; Katherine Anne Garwood, BS, Natural Resource Management; Rachel Hamilton, BS, Natural Resource Management; Alexander Hernandez, BS, Computer Science; Glenn Curtis Hill III, MEd, Educational Leadership; Israel Jose Pena, MS, Health & Human Performance; Michael E. Ramos, MEd, Educational Leadership; Margaret Mae Shirley, BS, Natural Resource Management, summa cum laude; Kenneth Wade Wallace, MEd, Educational Leadership

Shepherd: Dayna Michelle Whitmire, BS, Kinesiology & Sports Science, cum laude

Sierra Blanca: Brent Ames Lutz, MS, Homeland Security

Socorro: Carmen P. Miranda, MEd, Reading Specialist

Splendora: Keith Kennedy, MA, Public Administration

Sylvester: J. T. Elmore, MEd, General Education

Terlingua: Chelsea Leann Anderson, MBA, Business Administration

Tomball: Tarah Lea Smith, MS, Animal Science

Uvalde: Carolina Flores Garcia, BA, General Studies, Fredrick John Lindsey, BS, Computer Science, magna cum laude

Valentine: Gabriela Tarango, BBA, Business Administration, summa cum laude

Van Horn: Briana N. Sanchez, BA, English; Fabian Miguel Baeza, BS, Clinical Kinesiology, cum laude; Brandon Marc Carrillo, BS, Criminal Justice

Victoria: Jessica Kali Sizer, MS, Health & Human Performance

Weatherford: Carli Nicole Pisano, BS, Animal Science

Weslaco: Carlos Francisco Cuellar, MS, Health & Human Performance; Falisha A. Villanueva, MS, Health & Human Performance

Whitehouse: Jessica Nicole Clough, MS, Health & Human Performance

Whitesboro: Diana Shea Wood, MBA, Business Administration

Wichita Falls: Gil Grabow, MEd, General Education

Wimberley: Robert Ryan Wilkes, MEd, Educational Leadership